"Türkiye Sualtı Kültür Mirası Sanal Müzesi: Kaş Arkeopark Pilot Projesi"

Kaş Arkeopark Projesi

“Kaş Arkeopark Projesi, Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD), 360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği (360 TAD) tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu proje Uluburun III teknesi ve Uluburun Batık Alanı’nın 1982’de keşfedildiği halinin “Uluburun Arkeolojik Alanı” olarak yeniden canlandırılmasıyla oluşturulmuştur. SAD bünyesinde, Güzden Varinlioğlu başkanlığında devam eden proje, 2006 yılından beri birçok farklı projeye ilham kaynağı olmuştur.

Uluburun III teknesi, 1984-1994 tarihleri arasında Sualtı Arkeoloji Enstitüsü’nden (INA-Institute of Nautical Archaeology) Prof. Dr. Cemal Pulak tarafından kazılan, Geç Tunç Çağı’na (M.Ö. 14. yy) ait ve dünyanın en eski batığı ünvanına sahip olan Uluburun Teknesi’nin re-animasyonudur.

14 m boyunda ve 5 m genişliğindeki Uluburun III, 40 gün süren inşasının ardından 27 Ekim 2006’da imitasyon kargosu ile birlikte batırılmıştır. Batığın 1982’de bulunduğu hali ve kazı alanının bir kopyası yine imitasyon malzemelerle inşa edilmiştir.

“Arkeopark” adını verdiğimiz bu alan, ülkemiz için olduğu kadar Dünya’da da bir ilk olma özelliğini taşımaktadır. Bugün deneysel arkeoloji çalışmaları ve sualtı arkeolojisi öğrencilerinin eğitimleri Arkeopark’ta gerçekleştirilmektedir. Projeye ulusal ve uluslararası ilgi devam etmektedir.